Witam serdecznie na mojej stronie domowej. Nazywam się Jarosław Kosiaty i pochodzę z Nowego Sącza, gdzie nad rzeką Kamienicą (dopływem Dunajca) spędziłem szczęśliwe lata dzieciństwa.
   Tak moje rodzinne strony, czyli Beskid Sądecki opisuje Wojciech Nowicki w recenzji książki "Beskid Sądecki - dookoła Polski" (wyd. Pascal, 2001):
   "Beskid Sądecki nie jest ani najwyższym, ani szczególnie dzikim pasmem polskich Karpat, lecz być może najbardziej "klasycznym", z soczystymi lasami, umiarkowanie stromymi zboczami i realną (jeszcze) możliwością spotkania wilka albo rysia.

   Nigdzie indziej w Polsce górom nie towarzyszą tak potężne rzeki, nigdzie też - może poza Kotliną Kłodzką - nie skupia się na małej przestrzeni tak wiele renomowanych uzdrowisk, z których każde jest inne: Krynica zdumiewa przedwojenną świetnością i dużymi ambicjami, Żegiestów i Muszyna zachwycają krajobrazami (jedno dzikim, drugie sielankowym), z cichej Piwnicznej zapamiętuje się rynek i raj narciarski w Suchej Dolinie, a Szczawnica ma potencjalnie wszystko - wspaniałe położenie, Dunajec i świetną bazę sanatoryjną.
   O czym się myśli, wędrując po Sądecczyźnie? O Łemkach, po których zostały malutkie cerkwie, o pionierze ochrony przyrody, hrabim Stadnickim z Nawojowej, o dżentelmenach w cylindrach snujących się niegdyś po deptakach uzdrowisk, o świętej Kindze... Ale przede wszystkim o cudownych krajobrazach, pięknych zachodach słońca, urokliwych miasteczkach i wspaniałych szlakach, które co roku przyciągają zakochanych w Beskidach turystów."
   Mieszkańcom Beskidu Sądeckiego oraz góralom z pobliskiego Zakopanego wiele zawdzięczam i zachowam ich na zawsze w swojej wdzięcznej pamięci. Od wielu lat mieszkam i pracuję w Warszawie, ale odwiedzając rodzinne strony zdarza mi się zanucić czasem w ciszy "Góralu, czy Ci nie żal, góralu wracaj do hal..." (góralom i Tatrom poświęciłem serwis: Górale i Tatry na starych fotografiach).

   Mój pradziadek ze strony ojca - Jan Kosiaty (na zdjęciu siedzi pośrodku) był nauczycielem, kierownikiem szkoły powszechnej w Wierzchosławicach (przyjaźnił się z Wincentym Witosem, który był jego sąsiadem). Miał pięcioro dzieci.
- Jan - na zdjęciu stoi pierwszy od lewej; jako oficer Wojska Polskiego (kapitan w 4 PSP i KOP) brał udział w walkach niepodległościowych w 1920 i 1939 r., następnie był więźniem obozu w Starobielsku; zginął zamordowany przez NKWD w 1940 roku;
- Michał - na zdjęciu w białym habicie Dominikanina;
- Edward - także był nauczycielem, stoi trzeci od lewej;
- Czesław - to mój dziadek (na zdjęciu stoi pierwszy od prawej); będąc lekarzem weterynarii założył pierwszą państwową lecznicę dla zwierząt w Nowym Sączu w 1947 roku;
- Zofia (jedyna córka, siedzi jako piewsza z prawej).

   Pradziadkowie ze strony mamy odbyli na początku XX stulecia długą podróż "za chlebem" do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, by powrócić po kilku latach i osiąść na stałe ponownie w Nowym Sączu.
   Mój ojciec - Krzysztof Kosiaty po ukończeniu Wydziału Budowy Maszyn na Politechnice Warszawskiej, odbył staż pracując w zakładach Alfa Romeo w Mediolanie we Włoszech. Następnie jako pracownik naukowy zajmował się konstrukcją opancerzonych wozów bojowych w Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku pod Warszawą.
   Moja mama - Jadwiga Kosiaty z domu Stach, po ukończeniu Śląskiej Akademii Medycznej, zdała egzamin specjalizacyjny z zakresu chorób wewnętrznych i pracowała przez kilka lat w Chorzowie (gdzie też było mi dane przyjść na świat). Później jednak rodzice przeprowadzili się do Warszawy. Młodszy brat - Piotr, urodzony już w Warszawie, ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej.
   Jestem lekarzem, absolwentem I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (rocznik 1995), choć w życiu było mi dane pracować w wielu zawodach. M.in. podczas nauki w liceum (VI L.O. im. Tadeusza Reytana w Warszawie, matura w 1989 r.), w wolne dni wypiekałem chleb w piekarni przy ul. Racławickiej; w wakacje pakowałem mleko w mleczarni w Krynicy, pracowałem także na farmie krów w Holandii (Leeuwarden) oraz malowałem domy w Szwecji (Sztokholm i wyspa Oland).
   Podczas studiów na Akademii Medycznej sprzedawałem książki, wieczorami uczyłem obsługi Macintoshy i grafiki komputerowej w Policealnym Studium Plastycznym w Warszawie (1996-2000) oraz zorganizowałem i prowadziłem wykłady i kursy komputerowe dla studentów medycyny i lekarzy w Zakładzie Informatyki Medycznej (1994-1998) oraz Bibliotece Głównej AM (1998-2002).
   W tym czasie rozpocząłem również prowadzenie w dni wolne od pracy kursów internetowych dla osób niepełnosprawnych w Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo w Warszawie (1997-2003). W zajęciach tych uczestniczyły osoby z dysfunkcją narządu ruchu, tj. np. ze stwarnieniem rozsianym, mózgowym porażeniem dziecięcym, po wypadkach komunikacyjnych i udarach mózgu a także z epilepsjš.
   W latach 1997-2000 biorąc czynny udział w programie "Internet dla lekarzy" Fundacji im. Stefana Batorego prowadziłem wyjazdowe szkolenia internetowe dla lekarzy w 24 szpitalach w Polsce oraz uczestniczyłem w tworzeniu klubów internetowych m.in. w Bibliotece Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz w Bibliotece Głównej AM.
   Trzykrotnie byłem stypendystą Unii Europejskiej na Uniwersytecie w Nancy we Francji (w ramach międzynarodowego programu "Computer Assisted Learning"). Zajmowałem się tam pisaniem multimedialnych symulacji komputerowych przypadków klinicznych z różnych dziedzin medycyny (w ten sposób powstał m.in. program komputerowy "Nabyte wady serca w podstawowej diagnostyce ambulatoryjnej"). Prace te przedstawiałem na kilku międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in. dwukrotnie na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie.
   W 1997 roku za program "Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka" otrzymałem z rąk J.M. Rektora Akademii Medycznej w Warszawie - prof. Andrzeja Górskiego - nagrodę indywidualną II stopnia. W 1998 roku w ramach stypendium naukowego Fundacji Amerykańsko-Austriackiej, wyjechałem do zamku w Salzburgu (Austria). Zajęcia dotyczące różnych aspektów medycyny obrazowej prowadzili tam wykładowcy z Cornell University Medical College z USA.
   Po studiach przez pięć lat pracowałem w Centralnym Szpitalu Klinicznym AM przy ul. Banacha w Warszawie, początkowo na oddziale udarów mózgu Kliniki Neurologicznej a później w II Zakładzie Radiologii Klinicznej, gdzie zajmowałem się wykonywaniem kontrastowych badań radiologicznych przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ultrasonografią oraz radiologią interwencyjną (m.in. balonikowaniem naczyń i zakładaniem stentów).
   W 1999 roku ukończyłem kurs administratora Windows NT, certyfikowany przez Microsoft, a w 2000 r. zdałem egzaminy i uzyskałem Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy (ang. European Computer Driving Licence) nr PL-0100244.
   Od 2000 roku do chwili obecnej pełnię obowiązki redaktora naczelnego portalu medycznego Esculap oraz założyłem i prowadzę inne serwisy medyczne dla lekarzy i pacjentów (m.in. dla instytucji medycznych, towarzystw naukowych oraz serwisy edukacyjno-informacyjne dla osób uzależnionych, przewlekle chorych i ich opiekunów). Ponadto piszę książki dla lekarzy i prowadzę dla nich szkolenia na temat wykorzystania Internetu w wyższym kształceniu medycznym, codziennej praktyce lekarskiej i pracy naukowej a ostatnio także na temat sytuacji lekarzy w różnych państwach Unii Europejskiej.
   Od 2003 roku jestem wykładowcą w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego.
   W wolnym czasie podróżuję (Bliski Wschód, Rosja, Białoruś, Ukraina, Litwa, Czechy, Niemcy, Austria, Francja, Holandia). Interesuję się współczesną poezją polską, grą na gitarze klasycznej (zapraszam do serwisu Listy z krainy snów), historią Polski (Górale i Tatry na starych fotografiach, Wołyń naszych przodków), fotografią cyfrową i grafiką komputerową, psychologią społeczną.
   Należę do Polskiego Oddziału Internet Society. Od 1994 roku jestem członkiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (w stopniu młodszego ratownika), ćwiczę także jogging, gram w tenisa i szachy.

Kontakt: Jarosław Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl


Kursy, szkolenia i stypendia naukowe:
 • 1994 - stypendium naukowe Unii Europejskiej na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Nancy (Francja), dotyczące zastosowania multimedialnych programów komputerowych w wyższym kształceniu medycznym (Projekt UE "Computer Assisted Learning" - Tempus JEP 4272).
 • 1995 - stypendium naukowe Unii Europejskiej na Uniwersytecie w Nancy (Francja) na temat wykorzystania sieci Internet w naukach ścisłych, w tym także naukach medycznych (Projekt UE "Computer Assisted Learning" - Tempus JEP 4272).
 • 1996 - Course of Medical Informatics in Warsaw - kurs zorganizowany w Warszawie przez Georg-August Universitat w Getyndze (Niemcy), dotyczący komputerowych systemów szpitalnych, telemedycyny, magnetycznych karty zdrowia w UE oraz informatyki medycznej w Niemczech (Warszawa, 11-12.10.96).
 • 1998 - stypendium naukowe "Medical Imaging" (Schloss Leopoldskron, Salzburg, Austria, 25-31.10.1998) - organizatorzy: Cornell University Medical College (USA) oraz American-Austrian Foundation.
 • 2001 - szkolenie "Umiejętność sprzedaży i negocjacji", zorganizowane przez Medical Data Management (Nadarzyn, 15-16.01.2001).
 • 2004 - szkolenie "Podstawy marketingu farmaceutycznego", zorganizowane przez Medical Data Management (Miedzeszyn, 27-28.07.2004).


Praktyka zawodowa:
 • 1993-1996 - administrator i doradca ds.technicznych w projekcie Unii Europejskiej "Computer Assisted Learning" (Tempus JEP 04272) ze strony Akademii Medycznej w Warszawie. Pozostali uczestnicy projektu to Uniwersytet w Dusseldorfie w Niemczech oraz Uniwersytet w Nancy we Francji.
 • 1994-1998 - asystent i nauczyciel akademicki w Zakładzie Informatyki Medycznej Akademii Medycznej w Warszawie (prowadzenie zajęć dla studentów medycyny z zakresu informatyki meduycznej oraz zorganizowanie kursów internetowych dla studentów i lekarzy; prowadzenie serwisu internetowego Akademii Medycznej w Warszawie)
 • 1994-1998 - kierownik i wykładowca na kursach komputerowych dla pracowników placówek opieki medycznej (obsługa składników pakietu MS Office i praca w sieci Internet) - Zakład Informatyki Medycznej AM
 • 1996-2000 - wykładowca w prywatnym Policealnym Studium Plastycznym w Warszawie (nauka systemu operacyjnego komputerów Macintosh oraz grafiki komputerowej, DTP i tworzenia stron WWW w html).
 • 1997-1998 - Zastępca Przewodniczącego Komisji J.M. Rektora A.M. d/s Informatyki w Akademii Medycznej w Warszawie.
 • 1997-1999 - członek Ogólnopolskiej Komisji Lekarskiej przy programie "Internet dla Lekarzy" Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.
 • 1997-2000 - asystent w II Zakładzie Radiologii Klinicznej Akademii Medycznej w Warszawie (Centralny Szpital Kliniczny AM przy ul. Banacha 1a w Warszawie).
 • od 2000 r. - redaktor naczelny portalu medycznego Esculap (www.esculap.pl).
 • od 2003 r. - wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego).
 • od 2003 r. - wykładowca w Vienna School of Clinical Research (w Polsce reprezentowaną przez Fundację Pro Medicina Erudita).
Powrót do strony domowej
Oprac. lek. Jarosław Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl