O wierze, nadziei i miłości na Nowy Rok

Jarosław Kosiaty

Ten mężczyzna powiedział do swojej córki: "Nie mów nikomu, że Twój ojciec jest śmieciarzem. Będą się z Ciebie śmiać". Opublikowała to zdjęcie w mediach społecznościowych i napisała: "Mój ojciec jest śmieciarzem. Jestem z niego dumna. Kocham Cię Tato."

Po przeczytaniu tej wiadomości przypomniał mi się jeszcze inny, anonimowy wpis z Internetu: "Posiadanie miliona znajomych nie jest cudem. Cudem jest mieć kogoś, kto stanie obok Ciebie, gdy milion innych będzie przeciwko Tobie."

Wybitna polska uczona, laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii - Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) powiedziała kiedyś: "Aby uwierzyć w siebie potrzebuję kogoś, kto uwierzy we mnie". Zaczął się nowy rok. Nadal walczymy ze skutkami pandemii SARS-CoV-2 (media donoszą o ponownym wzroście liczby zakażeń w Chinach), od wielu miesięcy trwa wojna na Ukrainie, z niepokojem śledzimy ceny w sklepach oraz rachunki za paliwo, prąd, gaz i ogrzewanie. Tak trudno o nadzieję i optymizm, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami garścią cytatów na ten temat:

"Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili, gdy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno."
Konfucjusz (551-479 p.n.e.)

"Optymiści sądzą, że to jest najlepszy ze wszystkich możliwych światów. Pesymiści obawiają się, że to może być prawda."
Robert Oppenheimer (1904-1967)

"Wolę być optymistą i głupcem, niż pesymistą i mieć rację."
Albert Einstein (1879-1955)

"Pesymista: optymista z praktyką życiową."
Julian Tuwim (1894-1953)

"Oprócz optymistów i pesymistów istnieje jeszcze trzeci gatunek - przewidujący."
Magdalena Samozwaniec (1894-1972)

"Człowiek prawicy to pesymista radosny, człowiek lewicy to smutny optymista."
Bernard Antony (1944- )

"Pesymista powie, że szklanka jest do połowy pusta, a optymista, że do połowy pełna. Wiecie, co ja o tym myślę? Że ta szklanka nie jest w połowie ani pełna, ani pusta, tylko że to jest zła szklanka. Wyraźnie za duża. Takie jest moje zdanie. A wiecie, o czym to świadczy? Że jestem pragmatykiem! To znaczy osobą o praktycznym, zdroworozsądkowym podejściu do życia. Takich ludzi nazywa się pragmatykami i ja właśnie taka jestem, do problemów życiowych podchodzę praktycznie. Więc jeśli nie wiecie, czy wasza szklanka jest w połowie pusta, czy w połowie pełna, może lepiej się zastanówcie, czy po prostu nie jest ona za duża. Rozumiecie, do czego zmierzam? Nie chodzi o to, co myślicie o swojej szklance, ale o to, co z nią zrobicie. Powtarzam, że powinnyście ruszyć tyłek z miejsca i wziąć sobie inną szklankę! I zawsze pamiętajcie: odpowiedź to tylko zwykłe słowo. Rozumiecie? Drzwi do sukcesu są oznaczone nalepką z napisem: PCHAĆ! Nie da się zostawić odcisków swoich stóp w piasku czasu, jeśli się nie nosi obuwia roboczego."
Olivia Goldsmith (1949-2004)

"Nie bój się cieni. One świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło."
Oscar Wilde (1854-1900)

"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości."
Bertrand Russell (1872-1970)

"Jeśli nie umiesz latać - biegnij. Jeśli nie umiesz biegać - chodź. Jeśli nie umiesz chodzić - czołgaj się. Ale bez względu na wszystko - posuwaj się naprzód."
Martin Luther King (1929-1968)

"Mówią często o mnie, że jestem optymistą, ale ja jestem pesymistą straszliwym. Myślę sobie tak: wolę się ucieszyć niż zmartwić. Wolę spodziewać się, że będzie źle, a potem się ucieszę, niż oczekiwać radości i się rozczarować. Najlepiej byłoby być jakby pośrodku, między optymizmem a pesymizmem, ale to jest szalenie trudne."
Wiesław Gołas (1930- 2021)

Na zakończenie słowa polskiego aktora teatralnego i filmowego - Wiktora Zborowskiego: "Nie życzę wam zdrowia, bo na Titanicu wszyscy byli zdrowi. Nie życzę wam pieniędzy, bo na Titanicu wszyscy mieli pieniądze. Życzę wam szczęścia w życiu!".

A więc Szczęśliwego Nowego 2023 Roku!

Niels Bohr (1885-1962) - duński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1922 roku za badania struktury atomu, został kiedyś zapytany: "Czy wierzy Pan w działanie zawieszonej w Pana domu na ścianie podkowy?". Odpowiedział bez wahania: "Nie wierzę, ale słyszałem, że to działa, nawet jeśli się nie wierzy."

A zatem życzę Wam również optymizmu, nadziei i miłości.

lek. Jarosław Kosiaty
Listy z krainy snów (www.wiersze.co)
"Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej w Koszalinie"
nr 1 (199), styczeń-luty 2023
e-mail: jkosiaty@wp.pl


Strona główna