Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje

Jarosław Kosiaty

Urodzony w Leoncinie (niewielkiej wsi w województwie mazowieckim) pisarz Isaac Singer (1902-1991), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978, powiedział kiedyś: "Żeby życie było szczęśliwe, odległość między miejscem urodzenia a śmierci nie powinna być zbyt duża". W Internecie została udostępniona interaktywna mapa, obejmująca obszar całej kuli ziemskiej, na której możemy szybko sprawdzić, który znany naukowiec, aktor, pisarz, polityk czy sportowiec urodził się w danym miejscu (np. w naszym mieście bądź bliskiej okolicy). Autorem mapy jest pochodzący z Finlandii geograf i projektant map - Topi Tjukanov.

Możemy zawęzić wybór znanych postaci tylko do osób ze świata kultury, naukowców i odkrywców, przywódców (polityków i wojskowych), sportowców. Jeśli nie znamy danej osoby, klikamy myszką na jej nazwisku i przenosimy się do opisu postaci na stronie serwisu WikiData. W celu ułatwienia nawigacji istnieje także możliwość przełączenia podglądu mapy na wyświetlanie nazw poszczególnych miejscowości.

Dzięki mapie możemy zobaczyć, gdzie na świat przyszli np.: Jan Czochralski, Henryk Sienkiewicz, Władysław Szpilman, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem, Jan III Sobieski czy Billy Wilder. Z mapy dowiedziałem się m.in., że Wernher von Braun - niemiecki uczony, członek NSDAP, konstruktor rakiet i pocisków balistycznych V2, a po II wojnie światowej współtwórca amerykańskiego programu podboju kosmosu, urodził się we... Wyrzysku - niewielkim miasteczku (dziś tylko 5 tys. mieszkańców), położonym między Bydgoszczą a Piłą.

Wędrując po Ukrainie spostrzegłem natomiast, że aktorka i modelka - Olga Kurylenko (1979- ), znana m.in. z filmów: "W skórze węża" (2006), "Hitman" (2007), "Niepamięć" (z Tomem Cruisem, 2013), "Johnny English: Nokaut" (2018), "Władca Paryża" (2018) oraz przygód Jamesa Bonda ("007 Quantum of Solace" z 2008), urodziła się w Berdiańsku nad Morzem Azowskim, dziś okupowanym przez wojska rosyjskie.

Podróż po świecie warto jednak rozpocząć od swojego rodzinnego miasta. Być może w tym samym miejscu przyszedł na świat jakiś znany naukowiec, aktor czy polityk?

Dzięki mapie wzbogaciłem swoją wiedzę o nowe fakty - m.in., że w moim rodzinnym Nowym Sączu urodził się Carl Menger (1840-1921) - austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii (stworzył teorię wartości i ceny).

Bardzo blisko znaleźli się również:

  • Michał Sędziwój (1566-1636) - polski alchemik i lekarz, odkrywca tlenu (Łukowica),
  • Włodzimierz Tetmajer (1861-1923) - polski malarz i grafik, jeden z przedstawicieli Młodej Polski, brat przyrodni poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera (Harklowa),
  • Maksymilian Tytus Huber (1872-1950) - polski naukowiec, inżynier mechanik (Krościenko nad Dunajcem),
  • Hugo Dyonizy Steinhaus (1887-1972) - polski matematyk (Jasło),
  • Nikifor Krynicki (właśc. Epifaniusz Drowniak, 1895-1968) - malarz łemkowski, przedstawiciel prymitywizmu (Krynica),
  • Shlomo Halberstam (1907-2000) - chasydzki rabin (Bobowa),
  • Danuta Szaflarska (1915-2017) - polska aktorka filmowa i teatralna (Kosarzyska),
  • Józef Tischner (1931-2000) - polski prezbiter katolicki i filozof (Stary Sącz),
  • Eustachy Rylski (1944- ) - polski prozaik, dramaturg, scenarzysta (Nawojowa).
Mapa dostępna jest pod poniższym adresem:
https://tjukanovt.github.io/notable-people

Artykuł chciałbym zakończyć cytatem z Ewangelii Św. Mateusza (Mt. 6,21): "Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje" (łac. "Ubi thesaurus tuus, ubi cor tuum"). Miłej podróży po świecie i ciekawych odkryć.

lek. Jarosław Kosiaty
Listy z krainy snów (www.wiersze.co)
"Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej w Koszalinie"
nr 5 (197), wrzesień-październik 2022
e-mail: jkosiaty@wp.pl


Strona główna